Hepimizin evimizde veya işyerimizde bir alarm sistemine ihtiyacımız olmuştur. Tabi alarm sistemimizin bir güvenlik ihlalinde bizlere hemen sms göndermesini yada aramasınıda isteriz. Böyle bir sistem için fiyat araştırması yaptığınızda ise çok maliyetli olduğunu görürsünüz. Aşağıdaki GSM kontrol ve uyarı ürünlerimizin hepsi ile bu tarz bir alarm uyguması yapmak aslında çok basit.

Örneğin BQ110 cihazı ile örnek bir alarm sistemi kurulumunu anlatalım. Hem nasıl kurulum yapacağınızı hemde nelere gerek duyacağınızı anlatıp bunların yaklaşık maliyetinide hesaplayacağız.

BQ110 cihazı GSM tabanlı sim kart takılabilen bir cihazdır. Bu cihaz üzerinde iki giriş ve ikide röle çıkışı bulunur. Tabi diğer cihazlarımızıda bu uygulama için kullanabilirsiniz fakat örnek olması açısından BQ110 cihazı örnek veriyoruz. Uygulamamızda bu alarm sisteminin cep telefonunundan SMS gönderilerek aktif yada pasif yapılmasını, elektrik kesintisinde de çalışmasını, alarm durumunda siren çalmasını ve bize sms göndermesini sağlayacağız.

Uygulama için bize gerekenler ve yaklaşık maliyetleri:

  • BQ110 Cihazı (106$)
  • 12V Modem UPS (20$)
  • Manyetik kapı kontağı (2$)
  • Siren (8$)
  • Herhangi bir simkart ve montaj için kablolar

Yukarıdada gördüğünüz gibi 140$ ın altında bir maliyete ürünlerimizi hazırlayabiliyoruz. BQ110 cihazı dışındaki ürünleri herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. Eğer tedarik sıkıntısı yaşarsanız bizlerden yardım alabilirsiniz.

sms röle kontrol uyarı

UPS olarak örneğin powerfull ups cihaz kullanabilirsiniz. UPS cihazından BQ110 cihazını besleyiniz. Daha sonra BQ110 cihazının birinci girişine manyetik kapı kontağını, röle çıkışınada sireninizi bağlayınız. Bu şekilde tüm elektriksel bağlantı tamamlandı. Artık SMS asistan programı aracılığı ile cihazınızın ayarlarını yapabilirsiniz. Ayar olarak yapmanız gerekenler telefon listesine alarm mesajlarının gitmesini istediğiniz numaraları kaydedin. Ayrıca giriş 1 alarmına manyetik kontak açıldığında sms gönderecek ve röle 1 tetiklenecek şekilde alarm tanımlayınız. Artık bu alarmı aktif ettiğinizde sistem çalışır ve kapı açıldığında size mesaj gelir ve siren çalar. Kendiniz gireceğinizde tek yapmanız gereken cihaza alarmı pasif yapma sms’i göndermek olacaktır.

Bu uygulamayı hareket sensörü, gaz sensörü, su taşkın sensörü veya yangın sensörü gibi sensörler ekleyerek genişletebilirsiniz. Bu sayede tehlikeli durumlarda hemen haberiniz olur hatta su taşınında otomatik olarak suyun kesilmesi gibi uygulamalar bile mümkündür.

BQ100

GSM Kontrol ve Uyarı Cihazı
sms arama e-mail röle kontrol uyarı

4 Dijital Giriş, 8 Röle Çıkışı, SMS ile Kontrol, Arama ile kontrol

BQ103

GSM Kontrol ve Uyarı Cihazı

3 Dijital Giriş, 2 Röle Çıkışı, SMS ile Kontrol, Arama ile kontrol

BQ110

GSM Kontrol ve Uyarı Cihazı
sms röle kontrol uyarı

2 Dijital Giriş, 2 Röle Çıkışı, SMS ile Kontrol

BQ119

GSM Kontrol ve Uyarı Cihazı
sms arama email modbus röle kontrol uyarı

8 Modbus Reg., Harici cihazla 24Giriş, 24 Röle